Preskoči na vsebino


Sveta maša ob svetovnem dnevu bolnikov

Povzetek župnikovega nagovora oskrbovancem doma Danica v Gažonu.

Uvod:

Predragi bratje in sestre, stanovalci in stanovalke doma v Gažonu, vodstvo in osebje doma, vsi bolni in ostareli, ki ste danes prišli se, da bi se udeležili te svete daritve skupaj z nami, sodelavci in sodelavke župnijskih karitas Koštabona, Krkavče in Šmarje, pevci in pevke, gospod dekan in župnik Lojze, in vsi, ki jih ta moj pozdrav še ni zajel.

Naj nas v teh trenutkih napolni Gospodov mir, mir Kristusa, ki trpljenje in smrt spreminja v odrešenje in vstajenje.Naj nas srečanje z njim okrepi, utrdi in poživi, da bomo bremena življenja, trpljenja, bolezni pogumno nosili in premagovali.

Priporočimo se v varstvo Mariji božji materi, Lurški pomočnici kristjanov. Iskreno obudimo kesanje in prosimo Gospoda naj nam, da svojega miru in tolažbe.

Maša za bolne in ostarele v domu Danica v Gažonu

Že nekaj let kristjani na praznik Lurške Matere Božje, obhajamo svetovni dan bolnikov. Prvi razlog je, številna ozdravljenja bolnih v LURDU na Marijino priprošnjo. Prav to je živi dokaz, da molitev in prošnja k Mariji, ki in k Bogu našemu Očetu, pomaga k ozdravljenju.

Papež vsako leto za ta praznik napiše posebno pismo v katerem nagovori vse kristjane, da bi imeli sočutje do bolnih, ostarelih in trpečih.

V letošnjem pismu nas spodbuja, da molimo zlasti za neozdravljivo bolne in umirajoče. "Napredek v medicini sicer ponuja potrebno medicinsko zdravljenje, ko se spopadamo z boleznijo, vsaj kar zadeva človeško telo. Toda naše življenje je omejeno in se prej ali slej konča s smrtjo. To je temeljna izkušnja vsakega človeka. Kljub novim znanstvenim odkritjem, nekatere bolezni ostanejo neozdravljive, zato se v bolnišnicah, po domovih za ostarele, v družinah, kjer imajo neozdravljivo bolne in po drugih ustanovah, ki se trudijo za to, srečujemo s trpljenjem številnih ljudi, saj njihove bolezni ni mogoče pozdraviti in se končajo s smrtjo. Poleg strokovne medicinske pomoči smo dolžni takim bolnikom vsi pomagati, predvsem jih lahko ponudimo duhovno spremljanje, molitev, pomoč in tolažbo. Hvala vsem, pravi sv. oče, ki to že delate, zlasti vsem ki to delate v zdravstvu in v domovih za starejše občane.

Nato se sv. oče v svojem pismu obrne na vse ki trpite za neozdravljivimi boleznimi. "Vabim vas, da zrete trpljenje križanega Kristusa, in da se povezani z Njim, obračate k Očetu v popolnem zaupanju, da ima On vsako življenje, prav posebej pa vaše, v svojih rokah. Zaupajte, da bo vaše trpljenje, združeno s Kristusovim, rodovitno za potrebe Cerkve in celotnega sveta. Gospoda prosim, naj okrepi vašo vero v Njegovo ljubezen, predvsem tedaj, ko boste v preizkušnjah. Srčno upam, da boste vedno našli duhovno tolažbo in moč, ki ju potrebujete za krepitev vaše vere in boste vedno bliže Očeta življenja.

Na koncu vabim vse, naj z Marijino pomočjo, ki je Zdravje bolnikov, tudi v prihodnje živo pričujemo o ljubeči skrbi Boga Očeta. Naj Devica Marija in naša Mati, tolaži vse bolne in izprosi moči za vse, ki so po zgledu usmiljenega Samarijana svoje življenje posvetili zdravljenju in lajšanju telesnih in duhovnih ran vseh trpečih. V globoki molitveni povezanosti z vsakim izmed vas iz vsega srca podeljujem svoj apostolski blagoslov in nam naklanja popolni odpustek, ki ga bomo danes prejeli tudi mi pod pogojem, da se v duši odpovemo grehu in grešnim nagnjenjem in da bomo, čim bo mogoče, izpolnili običajne pogoje za popolni odpustek, ki pa so sveta spoved in prejem sv. obhajila, molitev veroizpovedi, očenaša in zdravemarije po namenu sv. očeta.

Medškofijski odbor za pastoralo zdravja pa nas letos spodbuja k pravilnemu razumevanju bolniškega maziljenja, ki je zakrament duhovnega in telesnega ozdravljenja ne pa umiranja in smrti, in k zavzetemu prebiranju svetega pisma, po katerem nam govori božja beseda, ki je beseda tolažbe, resnice in življenja. V ta namen tudi vaši skupnosti tudi podarjamo sveto pismo. Naj bo pismo našega Očeta, ki ga imamo v nebesih vedno med nami in naj nas Njegova beseda tolaži in nam vliva novega upanja.

Lokacija: